Skip to content

184 Franklyn RdTrenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Date
Apr 19, 2024

Property Information

Block475
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
26%
Improvement Value:$160,300
74%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,507+6.4%
2024$7,997+5.4%
2023$7,590+1.4%
2022$7,482+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955