Skip to content

192 Franklyn Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block475
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage928
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
35%
Improvement Value:$100,500
65%
Total Assessment$154,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,084+10.1%
2024$5,527+5.4%
2023$5,246+1.4%
2022$5,171+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft928DeedBook 6531, Page 17Recorded8/9/2023

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft928DeedBook 6297, Page 1821Recorded8/29/2017

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 3265, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1955