Skip to content

182 Franklyn RdTrenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block475
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,800
36%
Improvement Value:$97,900
64%
Total Assessment$152,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,756+6.7%
2024$5,395+5.6%
2023$5,108+1.5%
2022$5,032+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955