Skip to content

61 Dunmore Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Oct 29, 2015

Property Information

Block477
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage800
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
38%
Improvement Value:$87,900
62%
Total Assessment$141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,577+6.4%
2024$5,242+5.4%
2023$4,976+1.4%
2022$4,905+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 6232, Page 1561Recorded11/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950