Skip to content

65 Dunmore AveTrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block477
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,028
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
26%
Improvement Value:$155,200
74%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,224+6.4%
2024$7,730+5.4%
2023$7,337+1.4%
2022$7,233+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,028DeedBook 6566, Page 359Recorded8/22/2024

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 6062, Page 980

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950