Skip to content

7 Calvin AveTrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$161,500
Last Sale Date
Aug 1, 2017

Property Information

Block479
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
35%
Improvement Value:$98,500
65%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,919+6.4%
2024$5,564+5.4%
2023$5,281+1.4%
2022$5,206+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$161,500

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 6294, Page 1832Recorded8/3/2017

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 6278, Page 1495Recorded3/8/2017

Property Sale

Sale
$59,400
DeedBook 4361, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1950