Skip to content

944 Terrace Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 2, 2010

Property Information

Block470
Lot231
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
34%
Improvement Value:$99,900
66%
Total Assessment$151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,970+6.4%
2024$5,612+5.4%
2023$5,327+1.4%
2022$5,251+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 6057, Page 580

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 2944, Page 287

Property Sale

Sale
$80,550
DeedBook 2819, Page 155

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950