Skip to content

1600 Sixth St

Trenton, NJ 08638

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2016

Property Information

Block47
Lot180
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,188
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
28%
Improvement Value:$129,500
72%
Total Assessment$180,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,099+6.4%
2024$6,673+5.4%
2023$6,334+1.4%
2022$6,244+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$89,000

From:

To:

Sq Ft2,188DeedBook 6248, Page 1527Recorded5/6/2016

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1928