Skip to content

1628 Sixth St

Trenton, NJ 08638

Built 2023

Last Sale Price
$449,900
Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block47
Lot187
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,931
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
15%
Improvement Value:$255,700
85%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,787+624.6%
2024$1,627-43.9%
2023$2,902+1.4%
2022$2,861+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$449,900
Sq Ft1,931DeedBook 6543, Page 1516Recorded12/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$12,000

From:

To:

Sq Ft574DeedBook 6281, Page 1734Recorded4/13/2017

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 3888, Page 21