Skip to content

1032 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2005

Property Information

Block25
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,084
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,700
18%
Improvement Value:$101,700
82%
Total Assessment$124,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,893+6.4%
2024$4,599+5.4%
2023$4,365+1.4%
2022$4,303+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 4002, Page 259

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 2629, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1918