Skip to content

27 Walton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2001

Property Information

Block481
Lot101
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
36%
Improvement Value:$91,300
64%
Total Assessment$143,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,636-14.8%
2024$6,618+31.6%
2023$5,028+1.4%
2022$4,957+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950