Skip to content

46 Dunmore Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block481
Lot117
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
34%
Improvement Value:$106,500
66%
Total Assessment$160,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,059+6.7%
2024$5,680+5.6%
2023$5,378+1.5%
2022$5,298+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950