Skip to content

14 Walton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block482
Lot141
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,488
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
31%
Improvement Value:$115,700
69%
Total Assessment$167,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,596+6.4%
2024$6,200+5.4%
2023$5,885+1.4%
2022$5,801+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952