Skip to content

16 Farrell Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 1992

Property Information

Block487
Lot75
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
36%
Improvement Value:$92,100
64%
Total Assessment$144,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,667+6.4%
2024$5,327+5.4%
2023$5,056+1.4%
2022$4,984+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950