Skip to content

32 Farrell Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1951

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Dec 16, 1996

Property Information

Block487
Lot83
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
37%
Improvement Value:$87,200
63%
Total Assessment$139,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,475+6.4%
2024$5,146+5.4%
2023$4,885+1.4%
2022$4,815+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3149, Page 16

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951