Skip to content

30 Farrell Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$422,856
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block487
Lot82
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,296
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
33%
Improvement Value:$106,100
67%
Total Assessment$158,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,218+6.4%
2024$5,845+5.4%
2023$5,548+1.4%
2022$5,469+2.7%
Property History
Sales5Foreclosures1

Property Sale

Sale
$422,856
DeedBook 6362, Page 765

Property Sale

Sale
$60,852
DeedBook 6136, Page 699

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 5450, Page 31

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 4346, Page 284

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950