Skip to content

12 Gilmore Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block490
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,494
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
34%
Improvement Value:$109,900
66%
Total Assessment$166,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,533+6.4%
2024$6,141+5.4%
2023$5,828+1.4%
2022$5,745+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 6122, Page 398

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955