Skip to content

21 Downing Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1952

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block490
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,008
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,200
22%
Improvement Value:$188,500
78%
Total Assessment$241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,506+6.4%
2024$8,936+5.4%
2023$8,481+87.3%
2022$4,528+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,008DeedBook 6459, Page 1431Recorded10/7/2021

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 6358, Page 721Recorded2/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1952