Skip to content

13 Downing Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block490
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
30%
Improvement Value:$125,900
70%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,786+6.6%
2024$6,364+5.6%
2023$6,028+1.5%
2022$5,938+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955