Skip to content

33 Gilmore Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1951

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Apr 12, 2014

Property Information

Block491
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage720
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
47%
Improvement Value:$60,300
53%
Total Assessment$113,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,456+6.4%
2024$4,189+5.4%
2023$3,976+1.4%
2022$3,919+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 6191, Page 1490Recorded4/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1951