Skip to content

37 Gilmore Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1952

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Jun 15, 2006

Property Information

Block491
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage720
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
46%
Improvement Value:$63,800
54%
Total Assessment$118,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,661+6.4%
2024$4,381+5.4%
2023$4,158+1.4%
2022$4,099+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5402, Page 14

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952