Skip to content

263 Clamer Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
May 1, 2007

Property Information

Block491
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,012
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
41%
Improvement Value:$82,700
59%
Total Assessment$139,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,483+6.4%
2024$5,154+5.4%
2023$4,892+1.4%
2022$4,822+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5625, Page 223

Property Sale

Sale
$108,900
DeedBook 4158, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1955