Skip to content

285 Clamer Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Date
Oct 17, 2024

Property Information

Block491
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,504
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
32%
Improvement Value:$123,800
68%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,916+6.6%
2024$6,486+5.6%
2023$6,143+1.5%
2022$6,052+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955