Skip to content

6 Plaza Ct

Trenton, NJ 08628

Built 1953

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 28, 2021

Property Information

Block491
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,308
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,600
36%
Improvement Value:$101,500
64%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,257+6.4%
2024$5,882+5.4%
2023$5,583+1.4%
2022$5,503+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,308DeedBook 6471, Page 326Recorded1/14/2022

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 4288, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1953