Skip to content

8 Plaza Ct

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2017

Property Information

Block491
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,308
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,600
34%
Improvement Value:$111,400
66%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,607+6.4%
2024$6,211+5.4%
2023$5,895+1.4%
2022$5,811+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 3280, Page 72

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955