Skip to content

2 Darby CtTrenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$164,900
Last Sale Date
May 8, 2003

Property Information

Block491
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
33%
Improvement Value:$114,100
67%
Total Assessment$169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,682+6.4%
2024$6,281+5.4%
2023$5,962+1.4%
2022$5,877+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 4574, Page 276

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2753, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1955