Skip to content

10 Darby Ct

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block491
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,596
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,700
30%
Improvement Value:$133,400
70%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,516+6.4%
2024$7,065+5.4%
2023$6,706+1.4%
2022$6,610+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6562, Page 1017

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 6252, Page 1113Recorded6/14/2016

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955