Skip to content

5 Darby Ct

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Feb 5, 2020

Property Information

Block491
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,683
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
28%
Improvement Value:$141,500
72%
Total Assessment$195,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,685+6.4%
2024$7,224+5.4%
2023$6,857+1.4%
2022$6,759+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000
Sq Ft1,683DeedBook 6397, Page 1864Recorded2/25/2020

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 4924, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1955