Skip to content

9 Wakefield DrTrenton, NJ 08628

Built 1954

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 6, 1987

Property Information

Block498
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
30%
Improvement Value:$200,600
70%
Total Assessment$288,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,343+6.4%
2024$10,662+5.4%
2023$10,120+1.4%
2022$9,976+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954