Skip to content

20 Blackwood DrTrenton, NJ 08628

Built 1958

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 23, 2009

Property Information

Block498
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,052
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,200
34%
Improvement Value:$165,500
66%
Total Assessment$250,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,860+6.4%
2024$9,268+5.4%
2023$8,797+1.4%
2022$8,672+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6028, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1958