Skip to content

18 Blackwood DrTrenton, NJ 08628

Built 1957

Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block498
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,820
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
37%
Improvement Value:$151,500
63%
Total Assessment$239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,404+6.4%
2024$8,840+5.4%
2023$8,390+1.4%
2022$8,270+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957