Skip to content

844 River RdTrenton, NJ 08628

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block499
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,843
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,000
23%
Improvement Value:$224,800
77%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,516+6.4%
2024$10,825+5.4%
2023$10,274+1.4%
2022$10,128+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000
Sq Ft1,843DeedBook 6585, Page 1558Recorded3/20/2025

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,785DeedBook 6224, Page 188Recorded7/24/2015

Property Sale

Sale
$62,000

From:

To:

Sq Ft1,785DeedBook 6192, Page 1164Recorded5/6/2014

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900