Skip to content

28 Delaware AveTrenton, NJ 08628

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jan 12, 2026

Property Information

Block500
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class18
Description1SF 1AG 1120
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,680
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,400
42%
Improvement Value:$122,200
58%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,322+6.4%
2024$7,823+5.4%
2023$7,425+1.4%
2022$7,319+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft1,680DeedBook 6616, Page 1Recorded1/20/2026

Property Sale

Sale
$216,300

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6248, Page 1754Recorded5/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960