Skip to content

10 Newfane Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2023

Property Information

Block508
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
33%
Improvement Value:$123,600
67%
Total Assessment$185,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,284+6.4%
2024$6,847+5.4%
2023$6,499+1.4%
2022$6,406+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960