Skip to content

6 Newfane Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block508
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,792
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,500
20%
Improvement Value:$241,100
80%
Total Assessment$302,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,901+6.4%
2024$11,187+10.6%
2023$10,118+55.7%
2022$6,498+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,792DeedBook 6458, Page 328Recorded9/28/2021

Property Sale

Sale
$177,000
Sq Ft1,792DeedBook 6430, Page 179Recorded2/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960