Skip to content

5 Wiscasset Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$186,300
Last Sale Date
Aug 29, 2013

Property Information

Block508
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,602
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,600
34%
Improvement Value:$126,200
66%
Total Assessment$190,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,504+6.4%
2024$7,054+5.4%
2023$6,695+1.4%
2022$6,600+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$186,300

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook 6177, Page 1641Recorded9/4/2013

Property Sale

Sale
$5,800
DeedBook 6074, Page 440

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6014, Page 698

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5890, Page 190

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4842, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1960