Skip to content

3 Wiscasset Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2007

Property Information

Block508
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,602
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
34%
Improvement Value:$124,200
66%
Total Assessment$187,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,359+6.4%
2024$6,917+5.4%
2023$6,565+1.4%
2022$6,472+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3915, Page 239

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 2544, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1960