Skip to content

1724 Eighth St

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
May 17, 1984

Property Information

Block50
Lot343
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,446
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
32%
Improvement Value:$106,200
68%
Total Assessment$157,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,183+6.4%
2024$5,812+5.4%
2023$5,516+1.4%
2022$5,438+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940