Skip to content

16 Wickford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Nov 19, 1982

Property Information

Block510
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
34%
Improvement Value:$130,800
66%
Total Assessment$198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,795+6.4%
2024$7,327+5.4%
2023$6,955+1.4%
2022$6,856+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960