Skip to content

8 Wickford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 1, 2023

Property Information

Block510
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,602
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
27%
Improvement Value:$169,800
73%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,156+18.8%
2024$7,705+5.4%
2023$7,313+1.4%
2022$7,209+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,602DeedBook 6538, Page 994Recorded10/20/2023

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook 6219, Page 849Recorded5/29/2015

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook 6207, Page 1573Recorded12/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960