Skip to content

42 Lopatcong DrTrenton, NJ 08638

Built 1967
Other Exempt

Last Sale Price
$367,500
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block512
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,113
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
30%
Improvement Value:$215,400
70%
Total Assessment$309,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$9,399+1.4%
2018$9,272+1.3%
2017$9,149+0.3%
2016$9,125+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$367,500

From:

To:

Sq Ft2,113DeedBook 6341, Page 276Recorded9/14/2018

Property Sale

Sale
$88,100
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1967