Skip to content

2 Albans AveTrenton, NJ 08618

Built 1960
Apartment

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 24, 2009

Property Information

Block514
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,157
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
36%
Improvement Value:$116,100
64%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,186+6.4%
2024$6,754+5.4%
2023$6,411+1.4%
2022$6,320+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5985, Page 103

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5057, Page 88

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 2984, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1960