Skip to content

43 Bradway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1955
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block296
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,145
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
28%
Improvement Value:$164,200
72%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,916+6.4%
2024$8,381+2.8%
2023$8,155+1.4%
2022$8,039+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft2,145DeedBook 6577, Page 1827Recorded12/19/2024

Property Sale

Sale
$306,000
DeedBook 6502, Page 1438

Property Sale

Sale
$306,000
Sq Ft2,185DeedBook 6502, Page 1438Recorded10/6/2022

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft2,185DeedBook 6491, Page 1445Recorded7/13/2022

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 6134, Page 896

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4981, Page 97

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955