Skip to content

8 Albans Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1957

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block514
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,602
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
37%
Improvement Value:$105,100
63%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,572+6.4%
2024$6,178+5.4%
2023$5,864+1.4%
2022$5,780+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$338,000
Sq Ft1,602DeedBook 6491, Page 1503Recorded7/13/2022

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 5185, Page 201

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4518, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1957