Skip to content

26 Chelmsford Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1957

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block506
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,602
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
37%
Improvement Value:$122,300
63%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,602+6.4%
2024$7,146+48.2%
2010$4,821+3.6%
2009$4,654+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,602DeedBook 6495, Page 283Recorded8/4/2022

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 3382, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1957