Skip to content

895 Bear Tavern RdTrenton, NJ 08628

Built 1956

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 17, 2018

Property Information

Block516
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,230
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,300
35%
Improvement Value:$151,700
65%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,243+6.4%
2024$8,688+5.4%
2023$8,246+1.4%
2022$8,129+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,230DeedBook 6325, Page 882Recorded5/7/2018

Property Sale

Sale
$110,800

From:

To:

Sq Ft2,230DeedBook 6275, Page 1368Recorded2/6/2017

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5933, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1956