Skip to content

935 Bear Tavern RdTrenton, NJ 08628

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 21, 2025

Property Information

Block516
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,434
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,500
31%
Improvement Value:$170,900
69%
Total Assessment$249,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,809+6.4%
2024$9,220+5.4%
2023$8,751+1.4%
2022$8,627+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,434DeedBook 6593, Page 1107Recorded6/11/2025

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 6253, Page 183Recorded6/20/2016

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 6239, Page 966

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 5165, Page 105

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 3746, Page 6

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2849, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1960