Skip to content

907 Bear Tavern RdTrenton, NJ 08628

Built 1952

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Nov 27, 1998

Property Information

Block516
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,383
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
49%
Improvement Value:$102,600
51%
Total Assessment$200,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,890+6.4%
2024$7,416+5.4%
2023$7,039+1.4%
2022$6,939+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 3500, Page 59

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 2758, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1952