Skip to content

1 Mansfield RdTrenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block518
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,460
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,400
34%
Improvement Value:$183,100
66%
Total Assessment$277,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,914+6.4%
2024$10,259+5.4%
2023$9,737+1.4%
2022$9,599+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft2,460DeedBook 6422, Page 160Recorded11/20/2020

Property Sale

Sale
$198,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960