Skip to content

17 Linwood Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1952

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 13, 2013

Property Information

Block220
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,529
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
38%
Improvement Value:$126,300
62%
Total Assessment$203,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,996+6.4%
2024$7,516+5.4%
2023$7,134+1.4%
2022$7,032+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 6172, Page 1064

Property Built

Built

Year Built: 1952